Jak vybrat boty na běhání?

...

Ať už s během teprve začínáte, či patříte mezi zkušené běžce, vhodně zvolená běžecká obuv je naprostý základ zdravého běhu. V následujících řádcích vám proto přinášíme několik praktických tipů, jak vybrat běžecké boty, které vám budou skutečně vyhovovat.

Začněte výběrem velikosti

Než se pustíte do hledání ideální obuvi, je třeba si ujasnit, jakou velikost boty vlastně potřebujete. Rozhodně totiž neplatí, že stačí sáhnout po stejné velikosti, na jakou jsme zvyklí v případě běžných bot na každodenní nošení.

Obecně platí, že bychom měli vybírat běžecké boty minimálně o půl čísla větší, než normálně nosíme. Důvodem je nejen členitý terén (tedy například běh z kopce), ale především fakt, že chodidla při běhání otékají, a boty tak mohou po několika málo kilometrech začít tlačit. Výsledkem jsou nepříjemné puchýře, otlaky či dokonce fialové nehty. Nemluvě o případech, kdy bota tlačí ještě před vyběhnutím.

Zjistěte typ došlapu

Jelikož správně zvolené běžecké boty by měly kromě utlumení nárazů poskytnou také dostatečnou oporu, je na místě určení typu došlapu. Zvážit bychom měli jak styl běhu (přes celé chodidlo, přes patu, přes špičku), tak úhel kotníku, tedy pronaci, supinaci či neutrální postavení chodidla. Pokud si nejste jistí, jaký je váš typ došlapu, jednoduše vyrazte do obchodu s běžeckou obuví, kde je často k dispozici odborná diagnostika došlapu.

Pronace

Pronační došlap znamená, že se kotníky propadají dovnitř, případně máme nohy tzv. do X. Řešením jsou boty, které dostatečně podpoří propadající se klenbu.

Supinace

Opakem pronace je supinační došlap, kdy se naopak kotníky vyklenují ven – klenba chodidla je příliš vysoká a nohy často ve tvaru do O. Jelikož se však nejedná o natolik škodlivý typ došlapu, jako pronace, pro tento typ došlapu se boty zpravidla nevyrábí. Stačí tak sáhnout po botách s neutrálním došlapem. Obloukem se vyhněte botám pro pronační došlap, které by mohl supinaci zhoršit.

Míra tlumení nárazu

Ke komfortu při běhu přispívá rovněž míra, s jakou je podrážka schopná tlumit nárazy. Zatímco běžci s vyšší hmotností či ti, kteří běhají přes paty, ocení spíše vyšší tlumení, lehcí běžci by měli sáhnout spíše po botách s menším tlumením. Faktorem však kromě váhy může být také typ terénu, případně vzdálenosti, které průměrně běháte.

Terén

Právě terén představuje poměrně zásadní bod při výběru vhodné obuvi. Setkat se můžeme s botami jak silničními, které jsou vhodné na tvrdý, rovný terén, tak krosovými, které využijete na nerovných a nestabilních lesních cestách. Při běhu v lesním terénu či obecně za nepřízně počasí oceníte také odolnost vodě, respektive goretexovou membránu.

Některé značky nabízejí také univerzální běžeckou obuv, která představuje kompromis mezi botami na silnice a do terénu. Pokud však běháte po silnicích a zpevněných lesních cestách, obvykle si vystačíte se silničkami.

Účel běžecké obuvi

Zejména pokud závodíte, za zmínku stojí také účel, pro jaký je bota určena. Zatímco rekreační běžci si vystačí pouze s tréninkovými botami, závodníci mohou svou sbírku běžeckých bot doplnit také závodními botami, které se vyznačují nízkou váhou a mnohdy i nižším tlumením. Z toho důvodu se jim vyhněte v případě, že běháte maratony – závodky jsou ideální pro 5 a 10 km dlouhé běhy, případně půlmaratony, při delších trasách není tlumení obvykle dostačující.

Kompromisem mezi závodními a tréninkovými botami je obuv tempová. Tu využijete jak při rychlostních trénincích, tak při závodech.

Pánské vs. dámské běžecké boty

Pokud jakožto běžkyně nepatříte mezi majitelky extrémně malého chodidla, možná vás láká pátrat po obuvi v pánské sekci. Je však na místě říci, že rozdíl v pánských a dámských běžeckých botách nespočívá pouze v rozsahu nabízených velikostí či barvě – dámské boty jsou jednoduše lehce anatomicky odlišné, a nabídnou tak zpravidla útlejšímu dámskému chodidlu lepší podporu. Ostatní faktory, jako například tlumení, však zpravidla bývají již totožné.

Běh na boso?

Stále častěji se objevují tzv. barefooty, tedy boty simulující běh bez boty. Mírnější alternativou jsou tzv. přirozené boty, které nabídnou o něco vyšší míru tlumení. Je však na zvážení, zda je pro vás a váš styl běhu tento typ běžecké obuvi vhodný.

Cena

Posledním faktorem při nákupu běžeckých je samozřejmě také cena. Přestože lze jistě zakoupit řadu kvalitních bot i v nižších cenových kategoriích, příliš se nevyplatí v této oblasti šetřit. Kvalitní běžecká obuv ověřených značek nejen splní vaše požadavky, ale také o poznání déle vydrží.

Mohlo by vás zajímat - Pánská běžecká obuv

Mohlo by vás zajímat - Dámská běžecká obuv