Jak vybrat tělové mléko

...

Zatímco obličeji věnujeme často až přehnanou péči, na pokožku těla máme tendenci trochu zapomínat. Možná to moc dobře znáte – vylezete ze sprchy a namažete suchou pokožku prvním krémem, který vám přijde pod ruku, v horším případě vůbec. To je však trochu škoda, jelikož vhodně zvolené tělové mléko může přinést celou řadu benefitů. Pokud při jeho výběru trochu tápete, jistě vám přijde vhod náš přehledný návod, jak zvolit ideální produkt právě pro vás.

Jaký je rozdíl mezi tělovým mlékem a krémem?

Pokud patříte mezi nadšence do péče o pleť, nejspíše je vám rozdíl mezi krémem a tělovým mlékem jasný. Jelikož je však opakování matkou moudrosti, připomeňme si, že hlavní rozdíl spočívá v obsahu vody. Zatímco nejméně vody (respektive žádnou) obsahují masti, krémy jsou takovou zlatou střední cestou. Tělová mléka obsahují největší poměr vody, díky čemuž výrazně hydratují a zároveň se snadno nanášejí i vstřebávají. Jsou tak skvělou volbou pro všechny, kterým nevyhovuje mastný pocit na pokožce.

Proč investovat do tělového mléka?

Pokožka těla je stejně jako naše tvář celý den vystavena nepříznivým vnějším vlivům v podobě slunečních paprsků, znečištění vzduchu či třetí s oblečením, které ji může podráždit. Výsledkem je nejen zarudnutí a svědění pleti, ale také časný výskyt vrásek či pigmentových skvrn, které vám zbytečně přidávají roky navíc.

Těmto nepříjemným důsledkům můžeme předejít právě díky pravidelnému používání tělového mléka. Mezi jeho hlavní benefity patří:

  • Hydratace a udržení vody v pokožce,
  • Péče o podrážděnou pokožku a jizvy,
  • Prodloužení výdrže opálení,
  • Ochrana před nepříznivými vlivy,
  • Zpomalení stárnutí.

Typ pleti

Abychom se však skutečně dočkali kýžených výsledků, je nezbytné vybrat takové tělové mléko, které bude odpovídat požadavkům našeho typu pleti. V prvé řadě tak nezapomeňte zvážit, jaký typ pokožky vlastně máte.

Normální pleť

Pokud máte zdravou pleť bez výrazné suchosti, alergií ani sklonům k akné či podráždění, máte napůl vyhráno. Vaší pokožce bude vyhovovat prakticky jakýkoliv typ tělového mléka. Vybírat tak můžete na základě osobní preference, ať už v oblasti vůně, textury či rychlosti vstřebávání.

Suchá pleť

Bohužel velice častým typem pokožky je suchá pleť, která se vyznačuje suchými místy, sklony k šupinkovatění a svěděním. Řešení se skrývá ve zvolení opravdu hydratačního tělového mléka, které ochrání pokožku před ztrátou vlhkosti. Pátrejte po produktech, které obsahují vysoce hydratační kyselinu hyaluronovou. Mezi další vhodné ingredience patří také například:

  • Vitamín E,
  • Vitamín C,
  • Mastné kyseliny,
  • Bambucké máslo,
  • Kyselina linoleová.
V případě suché pleti by měl být samozřejmostí také ochranný UV faktor, jelikož tento typ pokožky je náchylný k tvorbě pigmentových skvrn a spálení od sluníčka.

Citlivá pleť

Netrápí vás suchá místa a drolení pokožky, ale stačí málo a objevují se zarudlá místa a svědění? Pak nejspíš patříte mezi majitele citlivé pleti. I ta vyžaduje speciální péči. Na obalech produktů hledejte nápisy jako hypoalergenní či pro citlivou pokožku.

Pokud si chcete být skutečně jistí, že je pro vás daný produkt vhodný a nezpůsobí podráždění, zkontrolujte, že složení neobsahuje dráždivé ingredience, jako je kyselina salicylová, retinol či kyselina glykolová. Příliš vhodné nejsou ani parfemované produkty. Doporučit můžeme naopak biokosmetiku či tělová mléka určená pro malé děti.

Mastná pleť

Opakem suché a citlivé pleti je pleť mastná. Zvýšená produkce mazu se bohužel netýká pouze tváře – mnohdy dokáže potrápit i v případě pokožky těla, často ve spojení s nadměrným pocením. Pokud jste se až dosud tělovým mlékům a hydrataci vyhýbali, právě tady by mohl ležet kámen úrazu. Čím častěji totiž odstraňujeme ochrannou bariéru kůže, tím více se mastí. Ze začarovaného kruhu vystoupíte právě pomocí dostatečné hydratace.

I v případě mastné pleti však platí několik důrazných NE – vyhněte se především tělovým mlékům s obsahem olejů, které by zbytečně zanášely póry.

Požadovaný účinek

Kromě typu pleti nezapomeňte zvážit, jaký účinek od tělového mléka očekáváte. Sáhnout můžete jak po čistě hydratačním mléku, tak s výživnými či anti-age účinky. Oblíbená jsou také tělová mléka proti celulitidě či striím, jejich efektivnost však berte s mírnou rezervou.

Látky, kterým je vhodné se vyhnout

Výše jsme jmenovali několik látek, které by mělo tělové mléko ideálně obsahovat. Zároveň však dejte pozor na ingredience, které příliš prospěšné nejsou. Vyhněte se zejména parabenům, silikonovým olejům a AHA kyselinám, které zvyšují citlivost na slunce.

Parfemace tělového mléka

Posledním krokem je výběr vůně. Zatímco alergici či majitelé citlivé pleti by se měli parfemovaným tělovým mlékům vyhnout, pro ostatní typy pleti zpravidla nepředstavuje větší problém. Pokud však používáte výrazný parfém, sáhněte po tělovém mléce s tlumenější vůní, která nepřehluší vaši oblíbenou (a mnohdy také drahou) voňavku.

V případě, že tělové mléko nanášíte primárně večer, jsou skvělou volbou nejrůznější relaxační vůně, které vám pomohou zrelaxovat a snadno odplout do říše snů.

Mohlo by vás zajímat - Tělová mléka