Ocitnout se ve hře, jet v obývacím pokoji na rotopedu a sledovat okolní realistickou krajinu, nebo se vydat na prozkoumání nejrůznějších světů? Tohle všechno vám může zajistit virtuální realita. Za jedinečným zážitkem si můžete zajít do specializované herny, nebo si pořídit sestavu pro virtuální realitu k herní konzoli nebo počítači. Jak taková virtuální realita funguje a podle čeho se rozhodnout, jaké řešení bude pro vás nejlepší?
Věděli jste, že technologie virtuální reality je stará zhruba 50 let? Od prvních prototypů však vývoj ušel opravdu dlouhý kus cesty, takže teď je poměrně běžné pořídit si vlastní sestavu pro virtuální realitu, kterou můžete mít přímo doma. První zobrazovací systémy, jejichž cílem bylo vytvářet umělou realitu byly v mnoha ohledech nedokonalé. Postupně se však povedlo vytvářet 3D objekty, přidat zvuky a podobně. Zhruba do roku 1990 sloužily technologie pro virtuální realitu v medicíně, automobilovém průmyslu nebo armádě. Poprvé začaly vznikat virtuální mapy a vizualizace objektů přenášených do virtuální reality. Od roku 1990 se virtuální realitě začalo dostávat stále větší pozornosti i v komerční sféře.
Společnost Virtuality představila první zábavní systém virtuální reality. K dispozici byl headset a rukavice pro snímání pohybu. Pořizovací cena takové sestavy byla velmi vysoká, ale jednalo se o první náznaky, kam by se virtuální realita mohla ubírat v budoucnu. K vývoji virtuální technologie se postupně přidávaly další společnosti. Známá je například Nintendo konzole Virtual Boy. Ta však ve své době nebyla tak velkým hitem. Dnes se virtuální technologií zabývají firmy HTC, Sony nebo Oculus.
Investice do pořízení vlastních zařízení pro virtuální realitu je poměrně vysoká. Z toho hlediska je lepší zvolit nejdříve testovací zážitek v některé ze specializovaných her. S virtuální realitou dostává každá hra naprosto jiný rozměr. Speciální herní tituly jsou vyvedené mnohdy až téměř k dokonalosti. Setkat se tak můžete s hororovými příběhy, ale i relativně příjemnými oddychovkami. Záleží jenom na vás, co si budete chtít vyzkoušet. Výhodou návštěvy herního centra, kde mají i virtuální realitu je právě výběr z více herních titulů. Lépe si tak ozkoušíte, jestli si zvolené řešení opravdu pořídíte domů.
Zážitek s virtuální realitou může být výborný nápad na dárek pro známé. K dispozici jsou i nejrůznější teambuildingové akce, kdy je cílem získat netradiční zážitky s moderní technologií. Možností existuje opravdu celá řada. Pro začátek je dobré vybrat dobře hodnocení herní centrum, kde vám mohou nabídnout dostatečně široké spektrum her. Protože jde dnes o populární záležitost, najdete virtuální realitu víceméně v každém větším městě.
Pokud si chcete pořídit virtuální realitu pro vlastní použití, budete k tomu potřebovat hned několik různých komponentů. Naprostým základem je výkonný hardware. To znamená herní konzoli, nebo dostatečně silný počítač či notebook. Klíčový je hlavně výkon grafické karty, aby byl prožitek z virtuální reality co možná nejlepší. Konkrétní parametry je vždy dobré ověřit u výrobce technologie pro virtuální realitu a následně podle toho zvolit dostatečně výkonné zařízení. Dále budete potřebovat samotné zařízení pro virtuální realitu. Jde o poměrně robustní headsety. Hlavní součástí jsou brýle. Nechybí ani čidla pohybu nebo ovladače, které během hraní držíte v ruce. Kromě brýlí se můžete setkat také s celými helmami určenými pro virtuální realitu.
Při výběru konkrétní možnosti se orientujte podle toho, jaké vybavení máte již dostupné. Pokud víte, že herní konzoli zase tolik nevyužijete, je poměrně zbytečné kupovat jí pouze za účelem připojení virtuální reality. Lepší variantou tak může být investice do kvalitního počítače či situace, kdy již dostatečně výkonný počítač máte a pouze přikoupíte brýle. Stále větší oblibě se také těší kombinace virtuální reality a mobilního telefonu. V tomto případě jde navíc o poměrně levné řešení ideální pro splnění základních požadavků.
Naprosto základním předpokladem pro nejlepší požitek z virtuální reality, je výběr kvalitních brýlí. Při výběru konkrétní varianty se zaměřte na jednotlivé technické parametry. Konkrétně záleží například na rozlišení. Hodnota by měla být udávána pro každé oko zvlášť, protože jejich součet bývá zavádějící. Dále je důležitá frekvence displeje a velikost zorného úhlu. Ta by měla být dostatečně velká, aby bylo v rámci virtuální reality viditelné všechno podstatné.
Cena za pořízení virtuální reality se liší podle toho, co všechno musíte dokoupit. Pokud máte herní konzoli a k ní si chcete zakoupit headset pro virtuální realitu, počítejte s cenou okolo 7 až 8 tisíc korun. Brýle na virtuální realitu je však možné propojit také s výkonným počítačem nebo herním notebookem. Cenovka levnějších modelů brýlí s displejem začíná kolem 5 tisíc korun. Záleží ale na tom, jakou kvalitu od virtuální reality očekáváte.
I když se můře zdát, že hlavním účelem virtuální reality je zábavné hraní her, není tomu tak. Tato technologie nabízí až překvapivě široké možnosti praktického využití. Uplatňuje se například v lékařství, kde se používá pro výuku nebo trénink operací. Dále se využívá ve sportu pro simulování podmínek při tréninku, nebo v armádě, kde jde o pomůcku pro trénování nejrůznějších dovedností a reakcí na připravené situace. Používá se i pro simulaci krizových situací při výcviku policistů, hasičů nebo lékařů. Kromě zábavných her nebo sledování interaktivních filmů si tak můžete pořídit i nejrůznější vzdělávací programy a používat virtuální realitu pro zdokonalování schopností.
Protože je virtuální realita opravdu věrně zpracovaná, nabízí skutečně zajímavý až realistický zážitek ze hry. Hraní samozřejmě není vhodné pro osoby s epilepsií. Zároveň se virtuální realita nedoporučuje lidem, kteří mají psychické poruchy, takže by mohl silný zážitek ze hry narušit jejich aktuální zdravotní stav. Pro zdravé jedince je ještě dobré doporučit, že jde opravdu o hru. Při déle trvajícím zážitku se možná budete muset aktivně upomínat, že nejde o skutečnost. Jde především o vaše bezpečí, ať například při domácím hraní omylem něco nerozbijete, nebo si nepřivodíte zranění. I to se totiž může stát, když se virtuální hry opravdu ponoříte.