6 tipů, jak chránit mobil před hackery

...

Asi se shodneme, že bez mobilního telefonu se dnes neobejde téměř nikdo. Přesto jsou to právě u mobily, které nejvíce zapomínáme chránit nejen před zvědavýma očima partnerů či spolubydlících, ale především viry a hackery. Naštěstí stačí dodržovat několik poměrně jednoduchých zásad a obsah vašeho mobilního telefonu bude v bezpečí.

1. Nainstalujte si antivirus

Když se řekne antivirus, pravděpodobně si vybavíte spíše ochranu svého počítače či notebooku. Kybernetická bezpečnost se však týká i vašeho mobilního telefonu. Na instalaci antivirové mobilní aplikace myslete zejména v případě, že často stahujete na internetu či se například připojujete k veřejným sítím wi-fi.

Přestože podobně jako u antivirů pro počítače seženete kvalitní antivirovou aplikaci zdarma, je bohužel často potřeba počítat s otravnými reklamami. Ať už se rozhodnete pro bezplatnou, či naopak zpoplatněnou verzi, vždy vybírejte pouze ověřené výrobce.

2. Při použití připojení k veřejné wi-fi použijte VPN

Dalším krokem, jak svůj mobilní telefon chránit při použití nezabezpečené wi-fi, je tzv. virtuální privátní síť. Vpn vás jednoduše skryje před zraky, a především přístupem nejrůznějších kyberzločinců, kteří veřejné sítě velice rádi využívají pro svou činnost.

3. Aktualizujte

Jakkoliv se mohou automatické aktualizace zdát otravné, pro bezpečnost vašeho mobilního telefonu jsou naprosto zásadní. Důvod je prostý – tvůrci aplikací jednoduše zlepšují ochranu proti hackerům a dalším kyberzločincům. Pokud však software pravidelně neaktualizujete, o tuto ochranu se připravujete, a pro hackery jste tak snadným terčem.

Pokud si nejste jistí, zda máte automatické aktualizace nastavené, nezapomeňte vše zkontrolovat v nastavení mobilního telefonu

4. Neudělujte oprávnění všem aplikacím

Bezmyšlenkovitě povolujete aplikacím přístup ke všemu, o co váš požádají? Chyba. Vždy při instalaci nové aplikace odklikejte pouze ta povolení, která jsou nezbytně nutná pro její správné fungování. Příkladem mohou být aplikace na úpravu fotek, které pravděpodobně nepotřebují přístup k vaší poloze či SMS.

5. Stahujte pouze z App Store a Google Play

Zatímco jablíčkáři odjinud než z App Store ani stahovat nemohou, uživatelé Androidů by se měli mít na pozoru. Vždy stahujte pouze z oficiálních zdrojů – jen tak se vyhnete stáhnutí trojského koně či nepříjemného viru. Přestože se to může stát i v rámci Google Play, na 99 % jsou všechny aplikace zde bezpečné.

6. Zamykejte si displej

A na závěr rada, která se možná může zdát zbytečná, ale mnohdy se na ni zapomíná. Nastavte si odemykaní telefonu pomocí PINU, případně gesta, otisku prstu či Face ID. Ani ten nejlepší antivirus či VPN vás totiž neochrání před fyzickou krádeží vašeho telefonu.

Mohlo by vás zajímat - Mobilní telefony