Typy svítidel a jejich funkce

...

Při zařizování nového bytu či domu je třeba myslet nejen na nábytek, ale také osvětlení, které je nezbytnou součástí každého interiéru. Plní zde funkci estetickou, ale především slouží svému účelu – aby však bylo osvětlení dostatečné, je třeba zvolit správný typ svítidla. V dnešním článku se proto podíváme nejen na nejčastější typy žárovek, ale také svítidel.

Typy žárovek

Při výběru žárovek můžeme volit mezi třemi základními typy, halogenovými, LED a úspornými žárovkami. Zatímco halogenové žárovky jsou vhodné spíše pro technická svítidla, v interiéru domova oceníte úsporné (kompaktní) či LED žárovky, které vynikají dlouhou životností a nízkou spotřebou energie.

Typy osvětlení

Kromě žárovek je nutné zvážit také typ svítidla, který je pro danou místnost vhodný. V případě větších prostor bychom měli ideálně kombinovat více světelných zdrojů, aby byla místnost dostatečně osvětlena.

Lustry a stropní svítidla

Základem osvětlení každé místnosti by mělo být stropní svítidlo. Pokud sáhnete po závěsné variantě či lustru, nezapomeňte zvážit výšku zavěšení, případně také rozměry místnosti. Pokud v dané místnosti není dostatek prostoru, vhodnou alternativou jsou především stropní bodová svítidla.

Bodovky

Bodovky, tedy světla zapuštěná do stropu či zdi, rovněž najdou využití v tmavších rozích, v chodbách a schodištích, kde by klasická světla zabírala příliš místa. Častou volbou bývají také v malých koupelnách a na toaletách.

Nástěnné osvětlení

Pokud řešíte spíše opačný problém, tedy rozsáhlý prostor, který stropní světlo nedokáže celý osvětlil, lze ho doplnit nástěnným osvětlením. Jako hlavní svítidlo nalezne využití zejména v tmavých chodbách, případně také jako náhrada lampičky na čtení u hlavy postele. Hlavní výhodou je opět úspora místa.

Stojací lampy

V obýváku se rovněž vyplatí investovat do designové stojací lampy. Nejen, že krásně doplní a oživí interiér, ale také poskytne komornější osvětlení než hlavní stropní světlo. Umístit ji můžete například poblíž jídelního stolu, vedle sedací soupravy či jednoduše do špatně osvětleného roku místnosti. Stojací lampy jsou typicky k dostání s funkcí stmívání, která umožňuje regulovat intenzitu osvětlení.

Stolní lampy

Pokud máte domácí kancelář, nezbytnou součástí by měla být také stolní lampa. Samozřejmostí je její pořízení také do dětského pokoje, méně často najde využití také v obývacím pokoji či na nočním stolku v ložnici.

Venkovní osvětlení

Zapomínat bychom neměli ani na dostatečné venkovní osvětlení v okolí domovního vchodu či příjezdové cesty. Vzhledem k náročným venkovním podmínkám je třeba vybírat vysoce odolná svítidla určená k venkovnímu použití. Praktickou volbou jsou rovněž světla s pohybovým čidlem či malým solárním panelem.

Mohlo by vás zajímat - Dům a zahrada