Léto klepe na dveře a vy možná přemýšlíte nad investicí do zahradního bazénu. Aby však letní koupání bylo přesně podle vašich představ, je třeba při výběru bazénu nezapomínat na několik kritérií. V dnešním článku vám proto přinášíme praktické tipy, jak vybrat bazén na zahradu tak, aby vám sloužil i za mnoho let
Než se pustíte do výběru konkrétního typu či modelu bazénu, nezapomeňte patřičně zvážit, zda vašeho zahrada poskytuje dostatečný prostor. Zahradní bazén se sice může stát přirozenou součástí celé zahrady, je však třeba přizpůsobit jeho velikost i tvar.
Zatímco velikost bazénu se odvíjí zejména od dostupného prostoru, jeho tvar již záleží čistě na vás. Je však třeba říci, že poměrně oblíbené kulaté bazény s sebou nesou mnoho nevýhod – jednoduše se v nich příliš nezaplavete. Z tohoto hlediska jsou mnohem vhodnější volbou s píše obdélníkové či oválné tvary.
Pokud pomineme nafukovací bazény, v současné době se popularitě těší zejména zapuštěné bazény, které skvěle zapadnou do exteriéru. Zároveň je lze poměrně snadno zastřešit. Zatímco dříve bychom se mohli setkat zejména z betonovými či plastovými bazény, dnes dominují především bazény fóliové. Bazénová fólie je nejen o poznání estetičtější, ale také má opravdu dlouhou životnost a lze ji snadno nainstalovat. Je však potřeba počítat s o něco nižší odolností vůči mechanické námaze, která může celkovou životnost o poznání snížit.
Pokud chcete, aby byla voda v bazénu vždy v perfektním stavu, nedílnou součástí investice do bazénu je rovněž nákup vhodného čistícího systému. Praktická je zejména kombinace pískové filtrace a desinfekce slanou vodou, ideálně plně automatizovaná pro minimální časovou náročnost. Levnější, avšak časově náročnější alternativou jsou chlorové tablety, které navíc nemusí příliš prospívat kůži při častém koupání.
Před nečistotami vodu v bazénu ochrání nejen filtrace, ale také zastřešení, které zároveň výrazně prodlouží dobu, jakou jste schopni bazén využívat. Voda je nejenom o poznání teplejší, ale zároveň se můžete bez obav koupat i za deště a dalších nepřízní počasí. Jakmile vysvitne slunce, stačí posuvné zastřešení opět shrnout.
Na závěr nezbývá než dodat, že nižší pořizovací cena nemusí nutně znamenat nižší náklady. Zejména levné materiály budou již po pár letech potřebovat opravit či úplně vyměnit, což se může z dlouhodobého hlediska značně prodražit. Vždy proto zvažte, zda se vám z tohoto hlediska nevyplatí zainvestovat do o něco dražší varianty, která vám však bude sloužit o poznání déle.